+48 668 878 004
BIURO@ORALSURGERY.PL

Spotkanie 1 – Dzień 2 – 05.10.2019

Spotkanie 1 – Dzień 2 – 05.10.2019

1,750.00

TEMAT: Fizjologia tkanek operowanych i związane z nią praktyczne aspekty zabiegów. Jakie procesy uruchamiasz skalpelem a jakie zatrzymujesz?  Podstawy z fizjologii: jako wprowadzenie do farmakokinetyki i farmakologii, Patofizjologia stresu. Zasady gojenia się ran.

SKU: 240616-1 Kategoria:

Opis

DZIEŃ 2 dr Sławomir Karwan

TEMAT: Fizjologia tkanek operowanych i związane z nią praktyczne aspekty zabiegów. Jakie procesy uruchamiasz skalpelem a jakie zatrzymujesz?  Podstawy z fizjologii: jako wprowadzenie do farmakokinetyki i farmakologii, Patofizjologia stresu. Zasady gojenia się ran.

Czynność i budowa komórek tkanki: nerwowej; / dlaczego znieczulenie działa? jaka jest rola ucisku? naciągania?, ból, rodzaje czucia, jak skutecznie znieczulać, gdy już nie możemy podać więcej leku znieczulającego? powikłania,

mięśniowej; / co powodujesz i na co narażasz pacjenta, gdy przetniesz dany mięsień w danej okolicy? jak się goi rana mięśnia? jakich powikłań spodziewać się trwałych i przejściowych?…/

kostnej; charakteryzacja osteoblastów/osteoklastów/osteocytów, wektory sił, unaczynienie kości, jak te wiadomości mają wpływ na przebieg terapii? wykłady prowadzony na przykładach.

receptory; jak je wyłączać? jak oszukiwać? czucie; rodzaje; co czuje pacjent, gdy Ty operujesz? układ hormonalny; dla praktyków: rola w organiźmie, rola w stresie, wstęp do patologii, leki, krew i chłonka: osocze: – rola, fakty i mity, przydatność kliniczna. elementy morfotyczne: krwinki czerwone, białe, płytki krwi, – ich rola dla chirurga praktyka, wybrane zasady fizjologii krążenia krwi – dla chirurga praktyka. 

układy: oddechowy; rola, troska o jego drożność i wydolność podczas zabiegów, trawienny; rola i troska o prawidłowe funkcjonowanie np z powodu zażywanych pozabiegowo leków, krwionośny ze szczególnym uwzględnieniem układu krzepnięcia; wstęp do hemostazy, immunologiczny; kiedy możemy operować, kiedy nie? kiedy stosować antybiotyk, kiedy nie? inne….

FARMAKOLOGIA:

Środki odkażające: nieorganiczne, organiczne, przepisy

Znieczulenia: miejscowe i dodawane do nich np. naczyniozwężające, (klasyfikacja, działanie), ogólne

FARMAKOKINETYK: drogi podania leku w wybranych sytuacjach klinicznych, jaką drogę podania wybrać w danych przypadkach,omówienie drogi wybranych najczęściej stosowanych leków i połączenie tych wiadomości z obrazem klinicznym pacjenta

STRES: czy wiesz, że wg ostatnich doniesień naukowych lekarz stomatolog w swej praktyce poddany jest stresowi o natężeniu jak onkolog?

Fizjologia tkanek operowanych i związane z nią praktyczne aspekty zabiegów.

 Jakie procesy uruchamiasz skalpelem a jakie zatrzymujesz?  

Podstawy z fizjologii: jako wprowadzenie do farmakokinetyki i farmakologii,

Patofizjologia stresu. Zasady gojenia się ran.

 * Czynność i budowa komórek tkanki:

– nerwowej; / dlaczego znieczulenie działa? jaka jest rola ucisku? naciągania?, ból, rodzaje czucia, jak skutecznie znieczulać, gdy już nie możemy podać więcej leku znieczulającego? powikłania,

– mięśniowej; / co powodujesz i na co narażasz pacjenta, gdy przetniesz dany mięsień w danej okolicy? jak się goi rana mięśnia? jakich powikłań spodziewać się trwałych i przejściowych?…/

 kostnej; charakteryzacja osteoblastów/osteoklastów/osteocytów, wektory sił, unaczynienie kości, jak te wiadomości mają wpływ na przebieg terapii? wykłady prowadzony na przykładach.

* receptory; jak je wyłączać? jak oszukiwać?

* czucie; rodzaje; co czuje pacjent, gdy Ty operujesz?

* układ hormonalny; dla praktyków: rola w organiźmie, rola w stresie, wstęp do patologii, leki

* krew i chłonka:

– osocze: – rola, fakty i mity, przydatność kliniczna.

– elementy morfotyczne: krwinki czerwone, białe, płytki krwi, – ich rola dla chirurga praktyka,

– wybrane zasady fizjologii krążenia krwi – dla chirurga praktyka.

* układy:

– oddechowy; rola, troska o jego drożność i wydolność podczas zabiegów,

– trawienny; rola i troska o prawidłowe funkcjonowanie np z powodu zażywanych pozabiegowo leków

– krwionośny ze szczególnym uwzględnieniem układu krzepnięcia; wstęp do hemostazy,

– immunologiczny; kiedy możemy operować, kiedy nie? kiedy stosować antybiotyk, kiedy nie? inne….

FARMAKOLOGIA:

  • Środki odkażające – nieorganiczne – organiczne – przepisy

Znieczulenia – miejscowe i dodawane do nich np. naczyniozwężające, (klasyfikacja, działanie) ogólne

FARMAKOKINETYKA

– drogi podania leku w wybranych sytuacjach klinicznych,

– jaką drogę podania wybrać w danych przypadkach,

– omówienie drogi wybranych najczęściej stosowanych leków i połączenie tych wiadomości z obrazem klinicznym pacjenta.

STRES: czy wiesz, że wg ostatnich doniesień naukowych lekarz stomatolog w swej praktyce poddany jest stresowi o natężeniu jak onkolog?

Zestresowany pacjent lub zestresowany chirurg to większe prawdopodobieństwo powikłań.

STRES: jego wpływ na narządy krytyczne dla życia, rozpoznaj go, to łatwiej będzie mu przeciwdziałać, najtrudniej zwalczać go, gdy już urośnie w siłę, oczami pacjenta i chirurga.

ZASADY GOJENIA SIĘ RANY: Podstawy, Gojenie przez rychłozrost (pierwotne), Gojenie przez ziarninowanie, Gojenie odroczone, Fazy gojenia: Faza zapalenia, Faza wysięku, Faza resorpcji, Faza odbudowy, Faza proliferacji, Faza naprawy

KLASYFIKACJA RAN: Rany czyste, Rany czyste skażone, Rany skażone, Rany zakażone

KLINICZNE SZACOWANIE GOJENIA SIĘ RANY (KLASYFIKACJA KLINICZNA): EHI 1, EHI 2, EHI 3, EHI 4, EHI 5, 

05.10.2019 *1750zł

Facebook