+48 501 939 675
biuro@oralsurgery.pl

Single Blog Title

This is a single blog caption
24 Sty 2020

Zmianę w harmonogramie II semestru Akademii zajęć z dnia 04.04.2020 – Zajęcia poprowadzi Dr n.med. Krzysztof Dowgierd.

Spotkanie, które zgodnie z harmonogramem II Semestru Akademi, które odbędzie się 4 kwietnia, które planowo miał prowadzić dr Radosław Jadach dostaje przeniesione na dzień zjazd dzień wcześniej czyli 3 kwietnia.
 
 
Dr n.med. Krzysztof Dowgierd poprowadzi spotkanie z nowym temacie:\
 
Temat : 

Chirurgia stawu skroniowo żuchwowego

 

Omawiając problematykę leczenia chirurgicznego stawu skroniowo żuchwowego należy na początku wprowadzić podział schorzeń dotykających staw skroniowo żuchwowy które kwalifikują się do leczenia operacyjnego.

Podział schorzeń stawu skroniowo żuchwowego obejmuje choroby pierwotne jak i zmiany wtórne.

Pierwotne schorzenia to zmiany wrodzone i rozwojowe, guzy, złamania, zapalenia, ankylozy i inne związane z chorobami uogólnionymi.

Schorzenia wtórne głownie związane z zaburzeniami czynnościowymi, jakkolwiek do schorzeń obejmujących staw skroniowo żuchwowy muszą również być zaliczone choroby nie związane z aparatem stomatognatycznych ale wpływające na staw .Są to choroby ogólnomedyczne jak bóle głowy, neuralgie i bóle twarzy, wg amerykańskiego towarzystwa leczenia bólu twarzy.

Leczenie chirurgiczne poszczególnych schorzeń oparte jest na wielospecjalistycnzym i najczęściej wieloetapowym podejściu. Obejmuje to leczenie procedury małoinwazyjne stosowane na początku terapii, szczególnie w schorzeniach wtórnych. A sięgające po zaawansowane techniki chirurgii rekonstrukcyjnej połączonej często z zastosowaniem protez stawu. Prawidłowa diagnostyka jak i terapia dają gwarancję zastosowania odpowiedniego leczenia chirurgicznego jeśli takie jest wymagane. W odniesieniu do leczenia chorób stawu skroniowo żuchwowego u dzieci istotnym elementem jest czas – w znaczeniu wprowadzenia terapii chirurgicznej jak i obserwacja efektów leczenia rozciągnięta w czasie. Należy pamiętać, że leczenie chirurgiczne jest oparte na pracy zespołowej oraz żę leczenie chorób stawu skroniowo żuchwowego jest leczeniem przewlekłym opartym na kontroli i długoczasowym monitorowaniu efektów leczenia.

_________

dr n. med. Krzysztof Dowgierd

Specjalista chirurgii twarzowo-szczękowej

 

Ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej i Kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, którą ukończył w 1998 roku. Swoje zainteresowania rozwijał w zagranicznych placówkach naukowych, z sukcesem wdrażając najlepsze rozwiązania z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej, czaszkowo – twarzowej i ortognatycznej w swojej praktyce lekarskiej. Ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Specjalista w dziedzinie chirurgii czaszkowo – szczękowo – twarzowej, specjalizujący się w rekonstrukcjach części twarzowej czaszki i jamy ustnej, operacyjnym leczeniu deformacji i wad twarzy. Osiąga bardzo dobre efekty w leczeniu rozszczepów wargi i podniebienia. Operuje zarówno dzieci jak i osoby dorosłe.

Doktor Krzysztof jest empatyczny, przywraca swoim Pacjentom wiarę, że mogą żyć w zdrowiu i w pełni akceptować swój wygląd.